Pius XII odwiedził potajemnie rzymskie getto?

Możliwe, że podczas okupacji Rzymu przez wojska niemieckie papież Pius XII potajemnie opuścił Watykan i odwiedził getto, chcąc pomóc w ratowaniu prześladowanych Żydów. Dowód na to przedstawił ostatnio Gary Krupp, Żyd z Nowego Jorku.
Krupp natknął się na list, w którym żyjąca obecnie w północnych Włoszech kobieta opisuje, że w 1947 roku była na audiencji u papieża Piusa XII wraz ze swoją matką, wujem i kilkorgiem krewnych. Obok papieża stał substytut w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, ksiądz Giovanni Battista Montini - późniejszy papież Paweł VI.

W swoim liście kobieta opisuje, że jej wuj spojrzawszy na papieża nagle powiedział : „Pan był w stroju franciszkanina”, a Pan – powiedział do Montiniego – przyszedł jako zwyczajny ksiądz. Wyprowadziliście mnie z getta i wzięliście do Watykanu. Na to ks. Montini odpowiedział: „Cicho, proszę nie powtarzać tego dalej”.

Magnat finansowy Gary Krupp wspólnie z żoną Meredith założyli w 2002 roku fundację „Pave the Way“, której celem jest usuwanie przeszkód nieteologicznych między religiami i torowanie drogi dialogowi międzyreligijnemu. W 2006 roku zwrócił się zarówno do strony żydowskiej, jak i katolickiej z prośbą o bliższe naświetlenie roli Piusa XII podczas drugiej wojny światowej. Dotychczas fundacja zgromadziła ponad 46 tys. stron materiałów dotyczących Piusa XII i Żydów. Podejmuje też różne inicjatywy zbliżenia z Kościołem katolickim. We wrześniu 2008 r. urządziła w Rzymie międzynarodowe sympozjum o Piusie XII z udziałem Żydów uważających, że jemu zawdzięczają ocalenie.

Gary Krupp jest jednym z kilku Żydów, odznaczonych papieskim Orderem św. Grzegorza Wielkiego; otrzymał go od Jana Pawła II w lipcu 2000 r.
ts (KAI) / Nowy Jork
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

„L'Osservatore Romano” : wysłannik Piusa XII ratował chorwackich Żydów

„L'Osservatore Romano” pisze w dzisiejszym wydaniu o „misji w Chorwacji z ramienia Piusa XII” ojca Giuseppe Ramiro Marcone, wizytatora apostolskiego w tym kraju od lata 1941 do 10 lipca 1945.
Dokumenty związane z jego działalnością w Zagrzebiu „ujawniają zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w niesienie pomocy Żydom prześladowanym przez nazistów, podkreśla watykański dziennik. Już po trzech tygodniach od rozpoczęcia misji włoski benedyktyn wysłał do Watykanu „szczegółową relację, w której opisywał trudne położenie, w jakim znajdowali się Żydzi w Chorwacji”. „Odpowiedź Kurii Rzymskiej nie kazała na siebie długo czekać, skoro 3 września otrzymał list z sekretariatu stanu, zawierający dokładne wskazówki, jakich wysłannik papieża miał się skrupulatnie trzymać. Napisano tam bowiem: 'zaleca się umiarkowanie odnośnie traktowania Żydów przebywających na terenie Chorwacji'”.

„L'Osservatore Romano” przypomina, że o. Marcone już 10 lutego 1942 podjął starania u władz ustaszowskich o ocalenie Żydów, którzy mieli być deportowani do obozów zagłady. Tego dnia odwiedził go bowiem główny rabin Zagrzebia Miroslav Shalom Freiberger prosząc o interwencję w tej sprawie. Było to o godz. 18; godzinę później wizytator apostolski widział się już z szefem chorwackiej policji Eugenem Kvaternikiem. „Długo mówiłem do niego, prosiłem, błagałem za tym nieszczęsnymi Żydami. Uświadomiłem mu, że ci, którzy wstąpili w mieszane związki małżeńskie, nie powinni być dłużej uważani za Żydów, ponieważ należą do Kościoła katolickiego... [szef policji] głęboko się zamyślił i natychmiast wydał rozkaz ogłoszenia w gazetach, że to, co zapowiadały plakaty, zostało odwołane. Że w każdym razie wszyscy Żydzi żyjący w mieszanym małżeństwie nie powinni być więcej molestowani, owszem, by odzyskali zaraz wolność ci wszyscy, którzy przebywali jeszcze w obozach koncentracyjnych”. 4 sierpnia 1942 rabin Freiberger podziękował za to w liście papieżowi.

Po wejściu do Zagrzebia wojsk Tity, włoski benedyktyn tak podsumował swoją misję: „Dzieło moje na polu cywilnym przyniosło nie najgorsze rezultaty jeśli chodzi o prześladowanie Żydów. Ocaliłem przynajmniej tych z mieszanych małżeństw, złagodziłem cierpienia wielu nieszczęśników w obozach koncentracyjnych. W około dwudziestu przypadkach udało mi się uzyskać zamianę wyroku śmierci”. „L'Osservatore Romano” podkreśla, że sytuacja zmieniła się w momencie przystąpienia przez Mussoliniego do realizacji hitlerowskich planów zagłady narodu żydowskiego, zaś po wypowiedzeniu przez Włochy sojuszu z Trzecią Rzeszą zagrożone zostało bezpieczeństwo samego wizytatora apostolskiego w Zagrzebiu, którego ostatecznie nowe komunistyczne władze Jugosławii zmusiły do opuszczenia placówki 10 lipca 1945 roku.
sal (KAI) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski