L'Osservatore Romano: nieznany rozdział działalności kard. Pacellego

„Stanowczość i dyplomacja przyszłego Piusa XII w dokumentach Kongregacji Nadzwyczajnych Spraw Kościoła. Kardynał Pacelli i Druga Republika Hiszpańska”. W artykule pod tym tytułem Vicente Cárcel Ortí przypomina na łamach dzisiejszego wydania „L'Osservatore Romano” mniej znany rozdział działalności przyszłego papieża w trudnym momencie historii XX wieku.
Autor przypomina o pięciu posiedzeniach kongregacji w roku 1931, poświęconych wydarzeniom w Hiszpanii, w których decydującą rolę odegrał kard. Eugeniusz Pacelli. Na pierwszym, 23 kwietnia, a wiec krótko po proklamacji republiki, kardynał skłonny był zgodzić się na uznanie jej rządu przez Stolicę Apostolską, choć miał zastrzeżenia do sposobu jego powstania.

Na kolejnym posiedzeniu, 1 czerwca 1931, „Pacelli poinformował o doniesieniach, jakie osobiście otrzymał od poprzedniego dnia od biskupa Vitorii Mateo Múgica, którego rząd republikański wydalił z kraju 17 maja. Według niego 'katolicka Hiszpania' była niestety już tylko mitem, ponieważ pobożność ludu... była bardzo niedostateczna”.

Posiedzenie, które miało miejsce 12 listopada, poświęcone było ocenie możliwości nawiązania stosunków dyplomatycznych i propozycji nominacji nowego ambasadora przy Watykanie. Miał zostać nim Luis de Zulueta, którego kandydaturę odrzucono już w maju. „Pacelli poprosił rząd, aby nie nalegał na kandydata, który został już uznany za osobę niepożądaną i zaproponował kogoś innego, kto mógłby być do przyjęcia” - podkreśla autor artykułu, dodając, że „Stolica Apostolska utrzymała stosunki dyplomatyczne z Republiką mimo, że jej konflikt z Kościołem ujawnił się od pierwszych dni. Dopiero w połowie 1938, kiedy dobiegała końca wojna w Hiszpanii i wiele krajów uznało tzw. rząd 'narodowy', stosunki te zostały zerwane”.

Zdaniem Vicente Cárcel Ortí stanowisko kard. Pacellego na wspominanych posiedzeniach „stanowi syntezę polityczno-religijnego problemu Hiszpanii, który Stolica Apostolska rozwiązać musiała w ciągu kilku miesięcy, ponieważ tempo i intensywność wydarzeń politycznych zmuszały do podejmowania natychmiastowych decyzji, nie zawsze łatwych do wprowadzenia w życie”.
sal (KAI Rzym) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Rzym: powstanie muzeum Piusa XII?

Nadszedł czas, by w Rzymie powstało muzeum Piusa XII, uważają uczestnicy spotkania zorganizowanego w stolicy Włoch poprzez senatora rządzącej Partii Wolności Stefano De Lillo. Udział w nim wzięła amerykańska zakonnica Margherita Marchione, uważana za najwybitniejszego biografa papieża Pacellego.
Muzeum, według senatora De Lillo, powinno przybliżyć wiedzę o II wojnie światowej w Rzymie, „który uniknął zniszczeń dzięki papieżowi Pacellemu, obrońcy miasta i wspólnoty żydowskiej”. Siostra Marchione przypomniała, że Pius XII ocalił od zagłady co najmniej pięć tysięcy Żydów. „Czas zatroszczyć się o jego beatyfikację” - zaapelowała amerykańska zakonnica.
sal (KAI) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski